22 październik 2012

Weekend z festiwalem Tofifest [relacja i zdjęcia]

zdjęcie: Weekend z festiwalem Tofifest [relacja i zdjęcia] / fot. Festiwal Tofifest to niewątpliwie jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie (zdj. M.J.).
Tłumy spragnionych dobrego kina oraz spotkań z artystami widzów gromadzi tegoroczna, 10. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Choć za nami dopiero dwa dni festiwalowego szaleństwa, publiczność miała już okazję wziąć udział w spotkaniu m.in. z gwiazdą legendarnego „Doktora Żywago” Geraldine Chaplin czy z najciekawszym wschodzącym europejskim talentem filmowym Jakubem Gierszałem.
Ceremonia otwarcia 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbyła się w sobotę, 20 października, o godz. 19:30 w Teatrze Baj Pomorski. Podczas gali specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrała córka słynnego Charlesa Chaplina – Geraldine Chaplin.

Aktorka była dumna z nagrody, a jednocześnie zachwycona wizytą w Toruniu, o czym zresztą otwarcie mówiła podczas otwartego spotkania z uczestnikami festiwalu. Zdradziła m.in. że gdy była siedemnastoletnią dziewczyną pracowała jako opiekunka w domu polskich emigrantów w Londynie. Wówczas zakochała się w Polsce i choć nigdy wcześniej tam nie była, autentycznie za nią tęskniła.

Po latach jej marzenie się spełniło, stąd też niewątpliwie jedna z najpopularniejszych aktorek kina światowego, nie kryła swojej radości, nazywając m.in. Toruń miastem ze snu.

Równie wiele pozytywnych emocji w stosunku do festiwalowego miasta przejawiał jednak Jakub Gierszał, znakomicie zapowiadający się aktor. Artysta choć urodzony w Krakowie, dzieciństwo spędził w Niemczech, ale gdy skończył 11 lat zamieszkał wraz z rodzicami właśnie w Toruniu. Obecnie – ze względu na studia – przebywa w Krakowie, ale jego uczucia względem grodu Kopernika nie wygasły. Aktor, kojarzony głównie z filmów takich jak: „Wszystko, co kocham”, „Sala samobójców” czy „Yuma”, przyznał się do tego podczas gdy w jego ręce wędrowała statuetka Flisaka Tofifest, przyznawana wybitnym twórcom filmowym związanym z regionem kujawsko-pomorskim. Aktorowi nie było jednak dane zbyt długo wypowiedzieć się na temat tej nagrody, gdyż już kilka minut później wręczano mu kolejną statuetkę, tj. Złotego Anioła Tofifest dla najciekawszego wschodzącego europejskiego talentu filmowego, nagrodę którą wcześniej odbierali Julia Jentsch i Dagur Kari.

Na zakończenie niedzielnego wieczoru, a zarazem drugiego dnia festiwalu nastąpiło długo oczekiwane otwarcie pasma MISTRZYNIE: SMITA PATIL. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli: Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce Monika Kapil Mohta, prezes TZMO S.A. Jarosław Józefowicz (patronat pasma), Manya Patil siostra Smity Patil oraz dyrektorka Fundacji Smity Patil,Mohan Agashe aktor współpracujący przez wiele lat ze Smitą Patil.

Po otwarciu pasma nastąpiła projekcja filmu Mirch Masala / Spices – 98' w reżyserii Ketan Mehta (Indie), a zaraz po niej otwarte spotkanie z Manyą Patil i Mohanem Agashe.

Dzisiaj, tj. 22 października chętni będą mieli okazję porozmawiać z twórcami filmu „Homo Musicus”. Początek spotkania o godzinie 20:30 w Baju Pomorskim, natomiast rozpiskę festiwalowych wydarzeń na kolejne dni znajdą Państwo na stronie www.tofifest.pl.

Polecam i zapraszam.

Martyna Janiak