reklama
kategoria: Miasto
16 styczeń 2024

Myszków w krainie krakowsko-częstochowskiej

zdjęcie: Myszków w krainie krakowsko-częstochowskiej / Przykuta/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Przykuta/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Myszkowa, miasta położonego nad brzegiem rzeki Warty!
REKLAMA

Tego szukamy w Myszkowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Myszków, praca Myszków, Myszków pogoda, urząd miasta Myszków, Myszków wiadomości z ostatniej chwili.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Myszkowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Od 1629 r. Myszków nosi swoją nazwę i związany jest z niewielką wioską, którą w 1442 r. nazywano Kuźnicą Żarki. To właśnie ta mała osada stanowiła początek dzisiejszego Myszkowa. Pochodzenie nazwy wydaje się wiązać z rodem Myszkowskich herbu Jastrzębiec, którzy w XV wieku byli właścicielami dóbr mirowsko-żareckich. Niewielu zdaje sobie dzisiaj sprawę, że tereny miejskie po obu brzegach Warty przez wieki były podzielone granicą międzypaństwową.

W czasach rozbicia dzielnicowego, jeszcze w 1179 r., obszary bagniste i porośnięte puszczą stawały się fragmentem granicy między ziemią krakowską a dziedzinami książąt śląskich, którzy byli lennikami króla Czech. Dawna granica między dzielnicami stała się zachodnią granicą Królestwa Polskiego. W 1443 r. książę cieszyński Wacław odsprzedał biskupowi krakowskiemu, Zbigniewowi Oleśnickiemu, przygraniczne obszary w okolicach Czeladzi, Siewierza i Koziegłów. To spowodowało powstanie odrębnego Księstwa Siewierskiego, które istniało przez trzy stulecia, aż do przyłączenia go do Państwa Polskiego uchwałą Sejmu Wielkiego w 1790 r. Obszar ten dzielił tereny dzisiejszego Myszkowa w taki sposób, że otoczenie obecnych dzielnic miasta, tj. Będusza i Mijaczowa, należało do Księstwa Siewierskiego, natomiast Myszków, Ciszówka, Mrzygółd i Nowa Wieś leżały już po stronie Królestwa Polskiego, w powiecie lelowskim i województwie krakowskim.

W roku 1795 obszar ten został włączony pod panowanie Prus, a Prusy przypisały go do obszaru znanego jako "Nowe Śląsk". W okresie istnienia Księstwa Warszawskiego (1807-1813) tereny te zostały ponownie włączone do powiatu lelowskiego. Po upadku Księstwa Warszawskiego i okresie panowania Rosji nad Królestwem Polskim (1815), obszar dzisiejszego Myszkowa został włączony do zaboru rosyjskiego. W 1866 r. stał się częścią Guberni Kieleckiej i powiatu będzińskiego. W okresie odradzającej się Polski od 1918 r. ten obszar nadal należał do powiatu będzińskiego w województwie kieleckim. W 1927 r. utworzono powiat zawierciański, sięgający na północy po Żarki i Koziegłowy. Związki administracyjne utrzymywały się, z pewnymi wyjątkami, nawet w czasie okupacji hitlerowskiej, i trwały jeszcze w pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Gospodarczy rozwój Myszkowa i okolic nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to poprowadzono przez te tereny linię kolejową. Wówczas zaczęły powstawać kopalnie węgla brunatnego takie jak „Mrzygłód”, „Hanna”, „Nierada”, „Adolf” i „Adela”, a także zakłady przemysłowe, takie jak fabryka metalurgiczna „Michałów”, Fabryka Blaszanych Naczyń Emaliowanych, papiernia i Manufaktura Bawełniana.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco

Informacje
Pogoda
Statystyka
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Myszków
-0.5°C
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Myszkowie

kiedy
2024-11-24 15:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Myszków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 18:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Myszków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-02 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Myszków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Myszków, ul....
wstęp biletowany