Ginekologia w świętochłowickim szpitalu zyskała status oddziału klinicznego
Jak przekazało biuro prasowe lecznicy, oddział w ramach nowej organizacji wprowadzi także kliniczne standardy jakości usług medycznych.
"Możemy zaoferować naszym pacjentkom jeszcze wyższy poziom opieki medycznej, spełniający najwyższe, akademickie standardy. Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i profilaktyka, aby każda kobieta mogła czuć się bezpiecznie i komfortowo w naszym szpitalu" – przekazała prezes Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o. Anita Przytocka.
Kierownikiem Katedry Ginekologii i Położnictwa został dr n. med. Piotr Stołtny, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Wspierają go dr n. med. Anna Bilska-Janosik, dr hab. n. med. Iwona Gabriel oraz dr n. med. Tomasz Horzelski, którzy mają doświadczenie w pracy w ośrodkach medycznych.
Szpital planuje poszerzyć ofertę ginekologiczną o nowe zabiegi w celu leczenia chorób onkologicznych, takich jak rak szyjki macicy, rak jajnika, rak sromu i rak endometrium. Nowi lekarze mają na celu pomoc pacjentkom.
"Szczególnie ważne dla nas jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka, dlatego oprócz rozszerzenia oferty zabiegowej w oddziale, chcemy wyjść do mieszkanek miasta i zaoferować im specjalne programy badań przesiewowych. Pomogą one we wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu nowotworom, dzięki czemu nasze pacjentki będą mogły jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie" – podkreślił ordynator Katedry Ginekologii i Położnictwa dr n. med. Piotr Stołtny.
W Poradni Ginekologiczno-Położniczej wprowadzane będą także zmiany, które mają na celu poprawę dostępu do usług dla kobiet z niepełnosprawnościami. Jak zaznaczył nowy ordynator, wiele kobiet unika regularnych wizyt u ginekologa z powodu braku odpowiedniej infrastruktury lub obaw związanych z intymnością wizyty.
"Jesteśmy świadomi, jak wiele ograniczeń mogą spotykać w innych placówkach, dlatego cieszę się, że świętochłowicka Poradnia Ginekologiczno-Położnicza wyposażona jest w specjalistyczne przyrządy umożliwiające sprawne i komfortowe badanie osób mających problem z poruszaniem się" – dodał dr Stołtny.
Współpraca z Akademią Śląską pozwoli na kształcenie większej liczby studentów kierunków medycznych. Do końca wakacji 2024 r. w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach praktyki odbyło ponad 620 studentów z różnych uczelni medycznych.
Szpital oferuje usługi w 9 oddziałach oraz kilkunastu poradniach specjalistycznych, zapewniając opiekę medyczną mieszkańcom regionu.
Status oddziału klinicznego oznacza, że - oprócz leczenia pacjentów - będzie szkolić przyszłych pracowników służby zdrowia i prowadzić badania naukowe, które mogą przyczynić się do postępu w medycynie.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agz/